Ekonomi

Almanya’da enerji destek paketi

Alman hükümeti, ekonomiyi canlandırmak amacıyla önümüzdeki beş yıl boyunca üreticilerin elektrik faturalarını hafifletecek bir önlem paketi açıkladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, destek paketinin 2024 yılına kadar 12 milyar euro katkı sağlayacağını belirtti.

Önlemler arasında üreticilere yönelik elektrik vergilerinde, diğer Avrupa ülkelerindeki oranlara yakın, megawatt-saat başına 15,37 avrodan 0,50 avroya kadar önemli bir indirimin yanı sıra, özellikle enerji ağırlıklı şirketler için ek güçlendirmeler yer alıyor.

Ülkedeki elektrik fiyatlarının geçen yılki zirvelere göre düşmesine rağmen, en az 2027 yılına kadar yüksek kalması bekleniyor. Bu zamana kadar değerli offshore rüzgar kapasitesinin devreye girmesi bekleniyor, bu da önde gelen segmentler için elektrik fiyatlarının düşmesine yardımcı olabilir.

Alman Ticaret ve Sanayi Odası, paketi “aşırı elektrik yoğun sektörlere yönelik önemli bir destek” olarak memnuniyetle karşılayarak, ticaret ve hizmet segmentindeki şirketlerin de uygun elektrik fiyatları konusunda kararlı olduklarını kaydetti. Alman Ticaret ve Sanayi Odası lideri Peter Adrian, yaptığı açıklamada, “Bu durum, elektrik arzını hızla artırarak fiyatların düşürülmesini daha da acil hale getiriyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu